Odżywki na masę – jak działają i kto może je przyjmować?

odżywki na masę mięśniową

Na rynku dostępne jest bardzo dużo różnych suplementów i odżywek dla sportowców. Jednymi z najbardziej popularnych i jednocześnie najbezpieczniejszych są odżywki na mase. Jakie jest ich działanie i dlaczego warto z nich korzystać?

Działanie odżywek na masę

Głównym zadaniem tego rodzaju suplementów jest pobudzenie organizmu do budowy mięśni. Sprawiają one, że mamy więcej energii, a nasze mięśnie rosną znacznie szybciej. Rozróżniamy je na dwa główne rodzaje: odżywki glutaminowe i proteinowe, a najpopularniejszą z nich jest kreatyna. Substancje tego rodzaju przyjmuje się zaraz po ćwiczeniach. Ważne jest też to, że kiedy korzystamy z takich suplementów, musimy zadbać o to, żeby pić bardzo dużo wody. Jeśli tego nie zrobimy, możemy narazić się an odwodnienie organizmu. 

Kto może korzystać z odżywek na masę?

Co prawda środki te są bezpieczne, ale nie każdy powinien z nich korzystać. Przede wszystkim, żeby je przyjmować powinniśmy mieć powyżej 18 roku życia. Przyjmowanie ich wcześniej może mieć negatywny wpływ na rozwój dojrzewającego organizmu. Ważne jest też to, żeby zadbać o odpowiednie dawkowanie odżywek na masę. Jeśli będziemy przyjmować je w nadmiarze, mogą one zacząć powodować skurcze mięśni, a także ból brzucha. Jeśli będziemy przedawkowywać tego rodzaju środki przez dłuższy czas, może się też okazać, że zaczniemy przybierać na wadze, nawet jeśli będziemy przy tym jeść bardzo mało. Ważne jest to, żeby dokładnie wyliczać swoje kalorie, żeby być w stanie uniknąć tego niepożądanego efektu.